Колкото и странно да изглежда, ако страдате от хронична умора и намалена работоспособност или ви безпокои сутрешен дискомфорт в поясната област и кръста, ако имате косопад или шум в ушите, това най-вероятно е свързано с отслабване енергията на вашите бъбреци.
Китайците наричат бъбреците “корените на живота”, и с основание, тъй като те са отговорни за нашия жизнен тонус, за костната система и костния мозък, за състоянието на косата и функцията на ушите.
Според китайската медицина зимата е сезонът на бъбрека и именно тогава всички проблеми свързани с този орган могат да се обострят или да се проявят за първи път.
Освен от инфекциозни причинители, бъбреците са уязвими и от отрицателни емоции, най-вече страх и несигурност. Може да се каже, че всеки по-значим стрес атакува бъбречната енергия. Нерядко, по-силно или продължително нервно-психично напрежение провокира бъбречна криза.
У някои по-чувствителни първокласници например, може да се възобнови “бебешкото” нощтно напикаване във връзка с напрежението на нервната система в процеса на изграждане на нов стереотип. Страхът от конкретен преподавател също е в състояние да отключи или да усложни този проблем.
Репродуктивното здраве на семейните двойки до голяма степен е зависимо от състоянието на бъбречната енергия.
Студът е патогенен фактор, който сериозно повлиява бъбреците. Студени крайници, въздушно течение, климатици във всеки сезон могат да провокират възпаления като цистит и пиелонефрит.
През зимата щадете бъбреците. Не се преуморявайте, стремете се към устойчив дневен режим, без резки промени, без лишаване от сън. Застрашените от бъбречни страдания е добре да приемат профилактично подходящи бъбречни и успокояващи нервната система чайове.
Все пак, индивидуалната лекарска консултация ще определи най-доброто за вас поведение през сезона.
Д-р Весела Коевска