Как да се чувстваме “в кожата си” и през зимата (в.Долина)

Пред прага сме на зимата, а студеното време е сериозно изпитание за здравето. Патогенните фактори на сезона – студ, влага и вятър, предизвикват цялостен дискомфорт в организма, особено при хора, класифицирани от източната медицина като ински тип. Те се оплакват от вечно студени крайници, лесно измръзват когато са навън, чувстват се сковани, неуверени, депресирани, паметта им е мудна и неуслужлива, мимиката е вяла, гласът приглушен, често уринират и т.н.

        Това състояние е свързано с недостиг на  жизнена енергия Чи, което налага да се активират посредством масаж, вендузи, акупунктура или нагряване с мокса, подходящи точки по тялото, наречени “енергизатори”. Наред с лечението, което провеждам при моите пациенти върху тези биологично активни точки, препоръчвам повече физическа активност в ежедневието и спорт, защото движението зарежда с енергия, особено когато е съчетано с правилно дишане.   

Според традиционната китайска медицина зимата е сезон на бъбрека и тогава вероятността да се обострят хронични проблеми, свързани с този орган –  най-често пиелонефрит – или да се проявят за първи път, е най-голяма.

Китайците с основание наричат бъбреците “корените на живота”, тъй като те съхраняват наследствената енергия и са отговорни за нашия жизнен тонус, за костната система и костния мозък, за състоянието на косата, за слуха и дори за репродуктивната функция. В тази връзка, симптоми с неустановен произход като хронична умора и намалена работоспособност, сутрешен дискомфорт в поясната област и кръста, косопад или шум в ушите, са най-вероятно свързани с отслабване на бъбречната енергия. При деца над пет години, тази слабост най-често се изявява с нощно напикаване.

Лечението се състои в третиране на биологично активни точки за  успокояване на нервната система и стимулиране на бъбречната функция. То може да се подпомогне от подходящи за бъбреците храни като карфиол, брюкселско зеле, ориз и елда, които препоръчвам да присъстват по-често в менюто на пациентите.

С настъпването на зимата, с приоритет в грижата за здравето са профилактичните мерки. Добро решение при хората, предразположени към бъбречни заболявания, са бъбречните билкови чайове, изготвени по традиционни български рецепти, чийто прием съветвам да започне още в късна есен и началото на зимния сезон. 

Поясната област на Изток наричат убежище на бъбреците. Затова кръстът трябва винаги да е добре защитен с подходящо за сезона облекло, а в условията на съвременните офиси, да не е изложен на въздушното течение от климатиците. Ходилата да се пазят от простуда – те също са рискова зона за здравето на бъбреците. Своевременно да се диагностира и лекува всяко възпаление на уринарния тракт.

Други рискови фактори, които увреждат бъбречната енергия и могат да провокират дори бъбречни кризи през зимния сезон, са злоупотребата с алкохол, преумората, чувството на страх и несигурност, стресът и продължителното нервно-психично пренапрежение.

Добре е да се знае и това, че от гледна точка на източната медицина, съществува тясна връзка между бъбречната енергия и волята на човек. Здравите бъбреци предполагат силна воля –  качество от съществено значение за успешната ни реализация в живота.

За да сме в хармония с биоритмите на сезона, бих препоръчала накрая всеки за себе си да изгради устойчив дневен режим, без резки промени и с повече предвидено време за отдих и сън.

Д-р Весела Коевска

холистичен лекар с частна практика

 

 

ВАКУУМТЕРАПИЯ И МОКСА – ЗИМНА  АЛТЕРНАТИВА НА ЛЕКАРСТВАТА

 

С тези методи работя от години и искам да споделя техните предимства в общото укрепване на организма и успешното повлияване на здравословни проблеми през зимния сезон.

Вакуумтерапията включва апликация с вендузи и меден масаж.

Поставянето на вендузи (от френски vent = вятър) на повърхността на тялото е колкото древен, толкова и съвременен метод за лечение и профилактика. Особено голямо приложение намира през есенно-зимния сезон за лечение на простуда,  мускулни и ставни болки и хронични заболявания – радикулит, миозит, артроза, парези и др., наречени “болести на застоя” поради голямата им давност и отслабените защитни сили на организма.

        Методът е достъпен, безопасен и изключително ефикасен. Посредством вендузите се създава вакуум и се въвежда суха топлина, което стимулира кръвообръщението и неутрализира патогенните фактори студ, вятър и влага, проникнали в тялото и довели до схващане, оток и болка.

         Кръвонасядането, под формата на сини кръгове на мястото на апликациите, не трябва да безпокои пациентите, тъй като е свързано с лечебния им ефект и се разнася напълно за няколко дни.

        Противопоказания за приложение на вендузите са наличие на дерматити, кожни обриви, склонност към кървене, местата с преминаващи магистрални кръвоносни съдове, а също корема и кръсцовата област при бременни.

        На същия принцип действа и масажът с мед, който се прилага в областта на гърба, целулитните зони и ходилата.

Това е древен тибетски метод, при който въздействието на масажните похвати и мощният биологичен ефект на пчелния мед взаимно се допълват и усилват. Лечебната сила на меда е известна още от древността. Освен вода и въглехидрати, в него се съдържат важни микроелементи, минерали, витамини, някои ензими, както и вещества с антибактериално действие.

Приет вътрешно като храна, медът губи голяма част от полезните си вещества в киселата стомашна среда, докато приложен върху кожата, той пълноценно се усвоява от организма.

 Ефетът от медния масаж е във възстановяването на естествената способност на организма да се самопречиства от натрупаните токсини. Той чудесно се съчетава с лечебната програма при наднормено тегло и целулит.

Вакуумтерапията влияе стимулиращо на целия организъм и ефикасно премахва умората и последствията от обездвижването и стреса в ежедневието на съвременния човек. Тя е успешна превенция на редица заболявания,  респективно на лекарствената зависимост.

        Моксибуцията (моксотерапията) е една от лечебните техники на традиционната китайска медицина, при която листа от пелин, обработени по специален начин, се използват за направата на пури, наречени мокса.

Моксата се запалва и с тлеещата топлина, която излъчва, се въздейства на биологично активни точки от енергийните меридиани. Нагряването подпомага доброто кръвообръщение, стимулира жизнената енергия Чи, функциите на вътрешните органи, имунитета, кръвотворенето, премахва студа и затопля кръвта, успокоява болката.

Моксотерапията е противопоказана при висока температура, хипертония, кожни заболявания и възпаления в областта на третираното място, ускорен пулс и сърдечно-съдови заболявания, анемия.

 

Практикуването на тези методи с лечебна цел намалява и в някои случаи изключва необходимостта от медикаментозно лечение, което  би спестило на пациентите страничните действия на лекарствата, в това число  и алергични реакции.

 

                                      Д-р Весела Коевска